Kurban

Sözlükte; yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, dini bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli Şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, yada  bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapçada buna Udhiyye denir.

Bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an da Hz Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiklerinden sözedilir. Bir başka ayette de ilahi dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir. Ancak yahudilik ve hristiyanlıkta Kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramış, hristiyanlıkta İsa (AS)’ın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun asli günahına karşı Baba’nın oğlu Hz İsa’yı feda etmesi olduğu inanışıyla, kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

KURBANIN ÖNEMİ

Mü’min kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Mü’minler her kurban kesiminde Hz. İbrahim ile oğlu Hz. İsmail’in Cenabı Hakkın buyruğuna mutlak itaat konusunda  verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaatle hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Zengine malını Allah’ın rızası, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından dünya malına tutkunluktan kurtarır.

Fakirinde varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.
Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlara kurbanın vücup şartları denir. Kurban kesmenin sünnet oluşun şartlarıdır.

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır.

1- Müslüman olmak
2- Akıllı ve buluğa ermiş olmak
3- Yolcu olmamak, yani mukim olmak
4- Belirli bir mali güce sahip bulunmak

Gayri müslimler öncelikli olarak imanla mükellef olup ancak iman ettikten sonra ibadetleri ifa etmeye ehil sayılırlar. Bu sebeple, bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü tutulabilmesi için bu şartların tümüne sahip olması gerekir. Bu kural tüm ibadetler için geçerlidir.

Hanefilerden Ebu Hanife ve Ebu Yusuf ile Maliki ve Hanbeli mezheblerine göre kurbanla yükümlü sayılmak için akıl ve büluğ şart olmayıp gerekli mali güce sahip olan küçük çocuklar ve akıl hastaları adına kanuni temsilcileri tarafından kurban kesilmesi gerekir. Hanefi mezhebinde bu konua fetva imam Muhammed’in görüşüne göre verilmiş ve tatbikatta bu görüş ağırlık kazanmıştır.

Dinen yolcu hükmünde olan kimse kurban kesmekle yükümlü değildir. Ancak mukimlerle birlikte kurban kesmesin bir engel yoktur. Hanefilerin yolcu için böyle bir ruhsattan söz etmeleri, ibadetlerde külfeti kaldırmaya ve kurbandan gözetilen hikmetlerin gerçekleşmesine öncelik vermeleri sebebiyledir.

Kurban kesme mükellefiyeti için dördüncü şart, mali imkanın bulunmasıdır. Hanefi mezhebine göre, kurban kesmeyi vacip kılan zenginliğin ölçüsü, zekatta ve fıtır sadakasında aranan zenginlik ölçüsüyle aynı olup, kişinin borçları ve asli ihtiyaçları (ev, araba, işyeri aletleri, bir yıllık geçim masrafları gibi) dışında 85 gr altına yada buna denk bir paraya veya mala sahip olmasıdır. Bu miktar bir mala sahip olan kimsenin kurban kesme imkanına sahip olduğu düşünülmüştür. Uygun olan, kurban alma imkanı bulunmayan kimselerin, kurban kesmek için kendisini zorlamamasıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: