Kurbanımı Nasıl Kesmeliyim

 Koçlar Kurban Olsun O'nun Yoluna

Dikkat Edeceğim Husular

1- Kurbanın kesilme vakti, kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günü güneş batana kadar olan vakittir. Birinci günü kesmek daha efdaldir. Kurbanlar, bayram namazından sonra kesilir. Kurbanı gece kesmek tenzihen mekruhtur.

2- Kurban, rıfk ile kesim yerine götürülür. Götürülürken itilip, kakılmaz, vurulmaz, dövülmez. Büyük bir şefkatle, merhametle muamele edilir. Gözleri bağlanır. Kıbleye doğru yatırılır. Ayakları usulüne göre bağlanır. Kurbana eziyet vermemek için keskin bir bıçak alınır,

“Bismillâhi Allâhu ekber.” der ve şu ayeti kerimeyi de okur:

“İnne salâti ve nusükî ve mahyâye ve memâtilillâhi rabbil âlemîn.” (Enam/162) ve kurbanını keser.

Güzel olan, muvafık olan kişinin kendi kurbanını kesmesidir. Bu menduptur. Ancak başkasına vekalet vererek de kestirebilir. O takdirde imkan varsa kendisi de kurbanın başında bulunur ve yukarıda zikri geçen ayet-i kerimeyi okur.

3- Kurbanın nefes ve yemek boruları ile bu ikisinin yanında bulunan iki damarı kesmekle hakiki boğazlanma tahakkuk etmiş olur. Bunlardan üçünü kesmekle de boğazlama işi sahih olur.

4- Hayvanı boğazlarken besmele çekmek şarttır. “Bismillahi Allahu Ekber” demek müstehabtır. Besmele bilerek ve kasten terkedilirse o hayvanın eti yenmez. Fakat besmele unutulursa bir beis yoktur. Böyle kesilen bir hayvanın eti yenir. Kurban sahibi kurbanı kesen kasaba yardım etse veya elini kasabın eli üzerine koysa her ikisinin de besmele çekmesi gerekir. Birisi besmeleyi kasten terketse o kurbanın eti haram olur.

5- Ehl-i kitabın besmele ile boğazladıkları hayvanların etleri yenir. Besmele tam kesim anında olmalıdır. Besmele ile kesim arasına başka bir şey girse mesela konuşsa, bir şey yese yeniden besmele çekip kesmesi gerekir. Müslüman ve ehl-i kitabın kadınlarının, besmele çekebilen, kurban kesmeye gücü yetebilen çocukların kestikleri hayanların eti de yenir.

6- Şu kişilerin kesmiş oldukları hayvanların eti yenmez.

a- Ateşperestler.

b- Putperestler.

c- Ateistler.

d- Mürtetler.

e- Haramı helâl, helâli haram kabul edenler.

f- İslam’ın açık ve kesin bir hükmünü inkâr eden veya o hükümlerle alay edenler.

Bu kişilerin kesmiş oldukları hayvanların eti yenmez, haramdır.

7- Kurban kesen kişi, kurban kesildikten sonra iki rekat şükür namazı kılar. Kurban kesmeye, bu vacibi yerine getirmeye muvaffak olduğu için Rabbine şükreder. Kendisi, ailesi, tüm Müslümanlar için dua ve niyazda bulunur. Sonra da kurbanın ciğer ve böbreklerinden veya etinden bir miktar pişirilir ve ailece yenilir. Yemek sonrası dua edilir, şükredilir, hamdedilir.

Reklamlar

1 Yorum

  1. Nisan 8, 2009 6:47 am

    yardımlarınız için teşekkür ederim çalişmalarınızda başarılar dilerim ben murat cürebal akkuşlu


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: