Kurban Fıkhı

Kurban kesmekle yükümlü olan kimsenin bu ibadeti geçerli olarak yerine getirmiş sayılabilmesi için gerek kurbanlık hayvanla gerekse bu hayvanın kesimiyle ilgili bazı şartlar vardır.

ŞARTLAR
Dinen; Koyun, keçi, sığır, manda v deve türleri kurban olarak kesilmesi kabul edilmiş hayvanlardır.

Dolayısıyla ancak bu hayvanlardan (veya türdeşleri) kurban kesilebilir.

Tavuk, kaz, ördek, deve kuşu, ceylan gibi hayvanların kurban olarak kesilmesi geçerli değildir.

Kurbanın geçerliliği açısından bu hayvanların erkek veya dişi olmaları arasında fark yoktur.

Ancak koyunun erkeği (koç) diğerlerinin ise dişilerinin kesilmesi daha faziletli görülmüştür.

Koyun ve keçi sadece bir kişi için, deve sığır ve  manda ise yedi kişiyi aşamamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.

Bu hüküm Hanefiler dahil üç mezhebe göre olup, Maliki mezhebinde parasına ve etine iştirakle ortak kurban kesimi caiz görülmez. koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir.

Hanefilerde dahil fakihlerin çoğunluğu, koyunun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olması halinde altı ayını tamamladıktan sonra da kurban olabileceği görüşündedir.

Sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilir.

Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusuru bulunmaması gerekir.
Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, azaları tamam ve besili olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına uygun düşer.
Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik mesela bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dilikesik, dişlerinin çoğu veya tamamı dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz.
Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı ve topal ve deli, biraz hasta ve bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur.
Koyunun daha semiz ve lezzetli olması maksadıyla doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz.
Kurbanın sahih olabilmesi için belirlenmiş vakit içinde kesilmesi gerekir. Kurban bayramının ilk üç günü yani Zilhicce ayının 10,11 ve 12. günleri, bayram namazının kılınmasından, bayramın 3. gününün akşamına kadar ki süre zarfında kesilebilir.

Enes (r.a) dan rivayet edilen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurdular; “Kim namazdan önce kurban keserse onu iade etsin. Her kim namazdan sonra keserse onun bu ibadeti tamam olur ve Müslümanların sünnetine isabet etmiş olur.”

Şafii mezhebine ve bazı fakihlere göre bu süre bayramın 4. günü akşamına kadardır. Bayram namazı kılınmayan yerlerde sabah namazı vaktinden itibaren de kurban kesilebilir. Kurban

Bayramının 1. günü kurban kesim işleminin yapılması tavsiye edilmiştir.

Geceleyin kurban kesmeyi caiz görmeyenler ve mekruh görenler, aydınlatma imkanının yetersizliğinin yol açacağı muhtemel tehlike, hata ve zorlukları göz önünde bulundurmuş olmalıdırlar. Bu sıkıntılar yoksa gece de kurban kesilebilir.

Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Kur’an da kesilen kurbanlık hayvanların et ve kanlarının değil bu kesimi yapan Müslümanların niyet takva ve bağlılığının Allah’a ulaşacağı bildirilmiştir. “Onların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat bona sadece sizin takvanız ulaşır.Size verdiği hidayetten (ve bu hayvanlara sahip kılınmasından) dolayı Allah’ı büyük tanımanız içindir ki O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed) güzel davrananları müjdele!” 

Niyette asıl olan kalbin niyetidir. Dil ile açıkça söylenmesi gerekmez. Kurbanda niyetin bu önemi sebebiyledir ki, Hanefi mezhebinde ortaklaşa kesilen kurbana bütün ortakların ibadet niyetiyle katılmaları şarttır. Ortaklardan birinin sadece et elde etme niyeti ile iştiraki kurban ibadetinin manasını bozar.
Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre ise böyle ortaklık, kurban ibadetine zarar vermez.

Reklamlar

1 Yorum

  1. tülay arsal said,

    Aralık 3, 2008 12:40 pm

    acaba bu bilgilerin kaynağı nedir?cevap verirseniz memnun olurum. Hangi ilmhalden


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: